Ako správne vybrať podlahové vykurovanie 1. časť
Prečo si vybrať podlahové vykurovanie
Teplovodné podlahové vykurovanie sa dlhodobo teší veľkej popularite a aj preto je to najčastejšie používaný typ vykurovania pre novostavby ako aj rekonštrukcie rodinných domov a iných bytových či nebytových priestorov. Správne navrhnutá a zrealizovaná "podlahovka" môže v rodinnom rozpočte ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Najdôležitejšie vlastnosti podlahového vykurovania
- teplo sa v miestnosti šíri rovnomerne
- výrazne znižuje prevádzkové náklady
- pomáha pri interiérovom designe (nie je vidieť = nezavadzia, nešpatí)
- znižuje vírenie prachu
Najväčšou výhodou podlahového vykurovania je samotný spôsob odovzdávania tepla do miestnosti, ktorý je realizovaný prostredníctvom sálania tepla naakumulovaného v podlahovej doske (poter), na ktorej sa nachádza podlahová krytina. Tento druh sálania tepla zabezpečí mimo iné rovnomerné rozloženie tepla v rámci celej miestnosti kedy teplo prirodzene stúpa smerom hore a tak vykuruje celú miestnosť. Pokiaľ ide o pocitové teplo, respektíve pocit či je miestnosť dostatočne vykúrená alebo nie, má opäť "podlahovka" navrch, kedže pre zabezpečenie rovnakej teplotnej pohody v porovnaní s bežnými radiátormi potrebuje podlahové kúrenie vykurovať miestnosť aj o 2 až 3°C menej. V reálnych podmienkach je podlahové vykurovanie efektívnejšie v spotrebe energie o 10 až 15% v provnaní s konvenčným vykurovaním radiátormi. Ak si do toho započítame aj zdravotné hľadisko, kedže podlahovka výrazne znižuje prašnosť prostredia, tak sa dostávame k úplne jasnej voľbe. Aj preto je v dnešnej dobe inštalácia podlahového vykurovania najčastejšou voľbou.
Vyberáme podlahové vykurovanie
Základné prvky "podlahovky"
Ak si odmyslíme izolácie, voľbu vhodného poteru, správne navrhnutú a realizovanú reguláciu či úpravu vody vo vykurovacom okruhu zostávajú nám len základne stavebné prvky každého podlahového vykurovania a to sú:
- rozdeľovacie zostavy (rozdeľovač)
- kotviaci systém potrubia
- potrubie
Rozdeľovacie zostavy
Základnou funkciou všetkých zostáv je zaistiť rozdelenie vykurovacej vody do jednotlivých vykurovacích okruhov, ich hydraulické vyregulovanie a riadenie prietoku v prípadoch, kedy je použitá zónová regulácia jednotlivých vykurovaných priestorov.
Na začiatku je potrebné si uvedomiť, že si kúrenie nekupujeme na rok či dva a hlavne, že jeho výmena je pri najmenšiom problematická. Investujete do seba a svojho bývania a možno aj do svojho budúceho psychického zdravia ak to trochu nadnesieme. Preto by ste mali vyberať rozdeľovač, ktorý Vám bude bez problémov slúžiť dlhé roky. Jeho konštrukcia by mala byť "masívna" ideálne mosadzná. Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych a hlavne lacnejších rozdeľovačov z iných zliatin no nám sa za dlhé roky najviac osvedčili práve rozdeľovače tejto konštrukcie. Pre laika je to možno dobrá pomôcka na začiatok. Dobrý "rozdeľovač" by mal mať kvalitné prietokomery, ktoré je možné vymeniť a nemal by mu chýbať odvzdušnovací ventil ideálne automatický. Môže to pomôcť aj Vám pri prípadnom servise v budúcnosti.
Kotviaci systém potrubia
Kotvenie podlahového kúrenia môže mať rôzne podoby. Som si viac než istý, že pri výbere sa stretnete s rôznymi názormi na to, ktorý systém je najlepší a ktorý nie. Budem sa snažiť opísať najčastejšie druhy a ich výhody či nevýhody z nášho pohľadu na vec.
Systémové izolačné dosky
Hneď na úvod poviem, že toto je práve spôsob, ktorý mi preferujeme a aj najčastejšie realizujeme. Samozrejme, aby niekto nenamietal, priznávam, že z pohľadu montáže je pre pracovníkov najlahší, ale to nie je hlavný dôvod prečo práve tento typ preferujeme. Hlavný dôvod je fixácia potrubia a tiež čas realizácie. Pri systémovej izolačnej doske odpadá potreba povrchových fólií a systém môže inštalovať kľudne aj jeden človek, čo znižuje náklady na realizáciu koncového klienta. Potrubie je fixované tak, že sa nepohne ani pri aplikácii poteru. V prípade, že potrubie nie je dostatočné fixované môže sa pri aplikácii poteru potrubie pohnúť a zúžiť tak požadované rozostupy čo má za následok nerovnomerné rozloženie tepla v akumulačnej vrstve.
Často sa stáva, že klienti by radi ušetrili a tak dopytujú riešenie pomocou príchytiek do izolácie. Faktom však je, že ak sa nacení spôsob príchytiek poctivo a správne, je cenový rozdiel týchto dvoch riešení zanedbateľný.
Kvalitná systémová doska by mala mať hlavne dostatočne tvrdú izolačnú časť, aby nedošlo k jej prelomeniu či prepadnutiu postupom času čo môže mať za následky narušenie akumulačnej vrstvy nad ňou a jej prípadné poškodenie. Rovnako tak kvalitné "štuple" (také, ktoré sa nelámu) a fóliu na povrchu. Všetky tieto vlastnosti spĺňajú všetci renomovaní výrobcovia. Takéto rizika najčastejšie vyznikajú pri lacných dodávateľoch kde sa šetrilo vo výrobnom procese. Preto je treba, v prípade výrazne nižšej ceny za systémovú dosku, sa mať na pozore.
Príchytávanie do izolácie
Pravdepodobne najčastejší spôsob realizácie podlahových kúrení na Slovensku. Väčšina klientov sa často pýta práve na tetno typ pokládky podlhového vykurovania. Dôvodom je vo väčšine prípadov cena, o ktorej si myslia, že bude nižšia ako za systémovú dosku. Nie je to však celkom pravda. A inštalatér často zarobí viac pri realizácii tohto druhu pokládky aj v prípade, že je jeho rozpočet nižší ako pri použití systémovej dosky. Ale všetko pekne po poriadku.
Pri tomto type sa podlahové kúrenie pokladá na izolačný podlahový polystyrén, na ktorý je natiahnuta izolačná fólia, cez ktorú sú následne potrubia prichytávané do polystyrénu pomocou príchytiek. V prvom rade si musíme uvedomiť, že cena systémovej dosky nie je mínus z ponuky proti tomuto druhu pokládky. Nahradí ju dodatočný polystyrén na dorovnanie stavebnej výšky a fólia na povrchu. To ale pokračuje ďalej. Pri tomto systéme je potrebné použiť už spomenuté príchytky a pri tom sa na chvílu zastavíme. Ak máme porovnávať tak porovnávajme porovnateľné.
Bežný inštaltér použije príchytky čo možno najlacnejšie. To je problém číslo jedna, pretože často sú to buď príchytky nesprávnej konštrukcie (nedostatočný počet protihrotov) alebo nemajú správnu dĺžku (často z tacker systému, o ktorom ešte budeme hovoriť) kvôli vidine byť najlacnejší a predať. Tým pádom potrubie nie je dostatočne fixované a môžu nastať problémy. Problém číslo dva je ich samotný počet. Pri školeniach výrobcov sa dozviete o predpísanom počte kotvení na meter potrubia. Niektorí výrobcovia majú 4 ks na meter stretol som sa už aj so 6 ks do metra. Opätovne s cieľom úspory na materiále často dávajú úchyt len na začiatok a koniec metra, dokonca som už videl aj slučku, ktorá mala 4 metre a bola kotvená na začiatku v strede a na konci. Opätovne to spôsobí nedosataočnú fixáciu a možné problémy v budúcnosti.
Ak inštalatér kladie takýto druh podlahovky nemôže to robiť sám, až na pár dokonalých jedincov, ktorých som ale ešte naživo nevidel. Tým pádom musí byť aj cena za prácu vyššia, pretože zaberie viac času v prepočte na ľudí.
Zhrunté a podčiarknuté ak naceníme podlahové vykurovanie poctivo so správnou dĺžkou, typom a počtom úchytiek a nič nevynecháme ani nezjednodušíme zistíme, že cena za pokládku je veľmi podobná ak nie rovanká. Akurát montér zarobí viac pretože má viac zisku z práce ako takej.
Systém Tacker
Poslený typ, o ktorom má v dnešnej dobe zmysel hovoriť je tzv. tacker systém. V podstate je to taký malý hybrid medzi prvými dvomi typmi. Ide o pásy polystyrénu rôznej hrúbky, ktoré su narezané, aby bolo možné tento pás zrolovať, na ktorom je na povrchu fólia často vystužená tkaninov. Takéto pásy sa kladú v miestonsti vedľa seba a ich spoje sa prekrývajú fóliou, ktorá sa ešte následne prelepia páskou. Po okrajoch je tacker ukončený dorazom o dilatáciu čím v celej miestonsti vznikne jednoliata vrstva pripravená na poter. Tento systém umožňuje použitie kratších príchytiek keďže sú osádazné do fólie vystuženej tkaninou. Ostatné je veľmi podobné ako pri práci s uchytením do izolácie. Je potrebných viac ľudí a je treba opäť dbať na počet a kvalitu úchytiek. Polystryrénové pásy však majú opätovne vššiu cenu ako bežný polystyrén a navyyše sú potrebné príchytky a viac práce. Takže sme zas na začiatku. Ak bude systém nacenený správne a poctivo nebude lacnejší.
Potrubie
Posledná nie však menej dôležitá časť podlahového vykurovania je samotné potrubie. Je to téma na solo článok, ale skôr pre investigatívneho novinára a nie inštalatéra. Prečo? Na trhu je toľko potrubí, že si človek pripadá ako v cukrárni. Teraz si už len vybrať správnu zmrzlinu a nedostať z nej salmonelu. Človek by potreboval detektíva alebo spomínaného novinára, aby zistil potrebné informácie, ale ok späť k téme. Ťažko vyberať potrubia, pretože je ich naozaj veľa v ponuke. Nie vždy sa dá však dohľadať pôvod, výrobca či reálna kvalita výrobku. Zákazníkov lákajú na nízku cenu, extrémne dlhú záruku či rýchlosť dodania. Tu však treba byť naozaj pozorný a rozvážny. Pomocníkov pri výbere som už v podstate vymenoval. Ak je podozrivo nízka cena treba sa mať na pozore (verte mi žiaden výpredaj skladu nie je taký, aby ho niekto dával za náklady). Ak Vám niekto ponúkne extrémne dlhú záruku rádovo dlhšiu ako 15 či 20 rokov opäť treba zpozornieť.
Ako by teda malo potrubie vyzerať alebo čo by malo obsahovať? V prvom rade by malo mať potrubie potrebnú hrúbku čo zabezpečuje pevnosť a odolnosť prípadnému tlaku. Za dostatočne hrubú stenu potrubia môžeme považovať 2mm. Hlavne lacnejšie potrubia často v tomto bode neprechádzajú. Nemenej dôležitým porvkom je takzvaná difúzna kyslíková bariéra. Kyslíková v názve nie je práve presné pomenovanie pretože zabraňuje preniakniu aj iných plynov ale tento názov je v praxi bežne zaužívaný. Jej význam v praxi je, aby sa do kúrenia nedostával plyn (povedzme kyslík) a nepôsoboval tvorby kalov vo vykurovaní prípadne koróziu častí vykurovania.
Táto bariéra môže mať rôznu konštrukciu a na nej opäť veľmi záleží. Ak aj nájdete lacnejšiu trubku a výrobca uvedie, že obsahuje kyslíkovú bariéru ešte sme nevyhrali. Existujú potrubia, ktoré majú nanesenú na nosnom jadre steny potrubia kyslíkovú bariéru teda látku, ktorá má výrazne vyšší difúzny odpor ako zvyšok potrubia. Avšak lacná konštrukcia steny potrubia spôsobí, že pri inštalácii, prevoze či skladovaní sa v ohyboch táto vrstva naruší. Lepšie a kvalitnejšie potrubia majú túto vrstvu chránenú ďalšou vrstvou plastu. Samotná bariéra môže byť plastovej (chemickej) konštrukcie alebo hliníkovej. Z toho titulu a teda podľa typu difúznej kyslíkovej bariéry sú označované potrubia za plastové napríklad dvojstenné s kyslikovou zabranou nejakého typu alebo plastohliníkové z kyslíkovou zábranou v podobe hliníkovej vrstvy. Všeobecne sa potrubia s hliníkovou bariérou považujú za lepšie chránene.
Dúfam, že Vám náš članok aspoň trochu pomôže pri správnom výbere podlahového vykurovania.
V ďalšom pokračovaní článku si povieme niečo o regulácii.