Ako správne vybrať podlahové vykurovanie 2. časť
Regulácia vykurovania
V pokračovaní nášho článku sa budeme venovať možnostiam regulovania vykurovania. Verzií a spôsobov je viacero a každý inštalatér môže mať na daný typ regulácie iný názor ako je to pri všetkom na stavbe či rekonštrukcii rodinného domu. Možno to poznáte z osobnej skúsenosti. Ak sa na jednu vec spýtate 5 ľudí dostanete 5 odlišných odpovedí. Preto aj v tomto prípade popíšeme jednotlivé možnosti z nášho pohľadu na vec a tak ako sa nám to v praxi najlepšie osvedčilo v priebehu rokov.
Kedy začať riešiť reguláciu?
Ako úplne prvú vec, ktorú treba vyjasniť je kto a kedy má riešiť návrh regulácie vykurovania. Takmer denne riešim s klientami pri inštalácii tepelného čerpadla ako budú regulovať teplotu v dome. Faktom je, že v deň keď sa inštaluje zdroj vykurovania je už často príliš neskoro. A je úplne jedno či montujete tepelné čerpadlo, plynový kotol či inú alternatívu. Mnoho inštalatérov vykurovania chybne ignoruje tento detail a tvrdia zákazníkovi, že to je vec človeka, ktorý inštaluje zdroj tepla. Veľká a často nenapraviteľná chyba.
Reguláciu teploty v objekte je nevyhnutné riešiť pri samotnom návrhu vykurovacieho okruhu. Rôzne spôsoby regulácie vyžadujú rôzne spôsoby kabeláže a iných prvkov, ktoré v čase, keď sa inštaluje zdroj tepla často už nie je možné zabezpečiť. Samozrejme, že sú spôsoby kedy nie je nutná príprava ale týchto spôsobov je málo a nie každému klientovi vyhovujú. Dajte si preto na tento detail pozor a ak sa Vás inštalatér na to nespýta sám, urobte tak Vy.
Najbežnejšie používané druhy regulácie
Nie je možné napísať o každom výrobcovi, verzii a druhu regulácie. Tieto detailné informácie nájdete na stránke každého z nich. Podstatou tohto článku je skôr vysvetliť základné princípy jednotlivých najbežnejšie používaných druhov regulácie a prípadne ich výhody či nevýhody.
Spôsoby regulácie, o ktorých budeme hovoriť:
- ekvitermická regulácia
- regulácia pomocou jedného termostatu
- regulácia pomocou viacerých termostatov
- inteligentná regulácia
Ekvitermická regulácia
Tento druh regulácie alebo aspoň nejaká jej verzia sa v dnešnej dobe používa relatívne často. Má svoje nesporné výhody hlavne v oblasti úspor na energiách. Často je potom kombinovaná s ďalšími druhmi regulácie ale je schopná fungovať aj nezávisle.
Podstatou ekvitermickej regulácie je takzvaná ekvitermická krivka alebo iným názvom charakteristika vykurovania. Jej princípom je premenlivá výstupná teplota vody zo zdroja tepla závislá na teplote vonkajšieho vzduchu. Tu sa trochu pozastavíme. Často sa u zákazníkov stáva, že si mýlia teplotu vody s teplotou vzduchu v miestnosti. Konečným efektom regulácie je teplota vzduchu v miestnosti, ktorá je výsledkom závislosti teploty vody vo vykurovacom okruhu, časom, počas ktorého v tom okruhu cirkuluje a teplotných strát daného objektu.
Možno trochu zložité, ale v podstate jednoduchá vec. Ak chcete mať v izbe povedzme 24°C môžete to dosiahnuť tak, že budete do vykurovania posielať 40° vodu napríklad 6 hodín alebo rovnakého výsledku dosiahnete ak budete do vykurovania posielať 35° vodu počas 8 hodín. Samozrejme uvažujeme, že vonkajšia teplota je rovnaká v obidvoch prípadoch. Uvedené je len príklad pre porozumenie a nemusí samozrejme presne takto sedieť na Váš objekt.
Ekvitermická regulácia teda robí to, že prenastavuje výstupnú teplotu vody do vykurovacieho okruhu podľa toho aká teplota je vonku. Takýto spôsob regulácie v prípade, že pracuje samostatne bez ďaľších zásahov (termostat napríklad) je veľmi zložité nastaviť aj pre naozaj skúsených inštalatérov a je potrebné mu venovať dlhší čas kedy sa krivka, podľa ktorej sa nastavuje teplota musí upravovať tak, aby sedela pre daný objekt (jeho tepelnú stratu a požiadavky na vnútornú teplotu). Je to proces, ktorý takmer vždy vyžaduje dlhý čas a množstvo úprav a sledovaní. Spôsob ako túto krivku ladiť a čo by bolo vhodné a čo nie je celkom rozsiahla téma a dal by sa jej venovať samostatný článok. Nebudeme preto zachádzať až do úplných detailov ako sú sklony krivky, výška krivky a podobne. Na naše účely nám bohato postačí princíp akým tento druh regulácie pracuje.
Nevýhodami takto postavenej regulácie je problematické nastavenie rôznych teplôt v domácnosti, náročnosť na správne nastavenie v priebehu času, ak sa zmení objekt (zateplenie napríklad) je potrebné nastavovať krivku znovu. Pre zmenšenie náročnosti a zvýšenie komfortu bývania sa často ekvitermická regulácia kombinuje s iným druhom, napríklad s termostatom či zónovou reguláciou.
Výhody
- - pri správnom nastavení zníženie celkovej spotreby energie
- - skrátenie nábehových a dobehových kriviek vykurovania
Nevýhody
- - problematické a časovo náročné nastavenie
- - pri zmene podmienok nutnosť znovu nastaviť
- - nemožnosť regulovania jednotlivých miestností
Regulácia pomocou jedného termostatu
Určite najčastejšia verzia regulácie, ktorá sa dnes používa. Je to z ekonomického hľadiska najlacnejšia verzia a poskytuje klientom základný komfort v nastavovaní teploty. Princíp práce je veľmi jednoduchý. Vo vykurovanom objekte sa nainštaluje jeden termostat, ktorý potom ovláda zdroj tepla. Je vhodné ak tento termostat osadíte v najchladnejšej miestnosti v dome (severné izby napríklad). Veľmi často ho klienti inštalujú na chodbe. Mali by ste si v tomto prípade dať pozor, aby termostat nebol inštalovaný v dosahu akéhokoľvek zdroja tepla (napríklad krb), ktorý by mohol následne tento termostat ovplyvniť a tým narušiť vykurovanie v celom objekte. Na tomto termostate si následne zákazník nastaví požadovanú teplotu. Termostat meria teplotu v miestnosti, v ktorej je inštalovaný a zapína vykurovanie ak je teplota nižšia ako je nastavená a vypína ho keď ju dosiahne.
K tomuto zapínaniu a vypínaniu termostat využíva takzvanú teplotnú hysteréziu. Hysterézia môže byť veľmi dôležitá a je potrebné, aby užívateľ vedel spôsob akým pracuje. Ide vlastne o teplotný rozdiel, pomocou ktorého termostat vykonáva zapnutie prípadne vypnutie zdroja tepla. Ak napríklad nastavíte na termostate požadovanú teplotu 24°C a hysterézia je 1°C tak termostat začne vykurovať keď teplota v miestnosti poklesne na 23°C a ukončí vykurovanie ak teplota v miestnosti stúpne na 25°C. Pri väčšine dnes predávaných termostatov je možnosť si túto hodnotu nastavovať, aby vyhovovala režimu a požiadavkám každej domácnosti.
Samotné termostaty sa dnes predávajú v rôznych verziách a cenových reláciach od tých najjednoduchších, kde sa dá nastaviť len teplota, cez termostaty s týždenným programom až po termostaty, ktoré je možné ovládať na diaľku pomocou PC, tabletu či smartfónu. Všetky Vám v konečnom dôsledku urobia rovnakú službu a ich základ práce je rovnaký. To, ktorý si vyberiete je len o nadradených funkciách, ktoré Vám môžu uľahčiť prácu s ním prípadne pridať na komforte bývania.
Ak regulujete s jedným termostatom celý objekt musíte si uvedomiť, že nemáte možnosť presného nastavenia teploty v rôznych miestnostiach. Tu sa často stretávame s názorom, že si izby kde chcú mať ľudia chladnejšie môžu "priškrtiť" na rozdeľovači podlahového vykurovania. V tomto prípade však v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o regulácii. Priškrtením prietoku v okruhu nie ste schopní nikdy presne stanoviť aká bude v danej miestnosti výsledná teplota. Áno viete, že tam bude chladnejšie ale neviete presnú teplotu. Z toho vyplýva, že je pravdepodobné, že budete musieť daný prietok viac krát upravovať a to aj pri zásadnej zmene počasia (jeseň/zima). Tiež je jasné, že ak osadíte termostat správne do najchladnejšej časti objektu tak nebudete schopní mať v inej miestnosti (napríklad kúpeľňa) vyššiu teplotu. Toto všetko je nutné zvážiť včas pri výbere.
V prípade, že používate na objekte ekvitermickú krivku pre regulovanie teploty vody je možné ju skombinovať s termostatom, ktorý vypnutím kúrenia môže pomôcť vyriešiť nedostatočne nastavenú ekvitermickú krivku a predísť tak prekurovaniu objektu.
Výhody
- - možnosť čiastočnej regulácie objektu na presnú teplotu
- - zabránenie prekurovaniu objektu
- - možnosť nastavenia režimu domácnosti
- - cena
Nevýhody
- - nemožnosť nastavenia rôznych teplôt v miestnostiach
- - riziko výberu nevhodného miesta inštalácie
Regulácia pomocou viacerých termostatov
Už z názvu je jasné, že budeme hovoriť o prepracovanejšej verzii systému ovládaného len jedným termostatom. Všetky princípy jedného termostatu zostávajú. V tomto prípade však bude termostatov viac. Osadenie každého z nich vytvorí takzvanú zónu vykurovania, v ktorej sa bude teplota riadiť podľa príslušného termostatu. Táto zóna môže byť samostatná izba alebo ich skupina. Počet termostatov a počet zón v podstate nie je obmedzený a záleží len od klientových predstáv a potrieb. Z toho plynie aj častejší názov tohto druhu regulácie a to zónová regulácia.
Pri uvažovaní o spôsobe regulácie často klienti premýšľajú nad úsporou pri takomto druhu regulácie. Takúto otázku je ale veľmi ťažke zodpovedať. Osobne si myslím, že úspora pri použití tohto druhu regulácie nebude nijak veľká a prinajmenšom veľmi ťažko zmerateľná z rôznych dôvodov. Pri zvažovaní zónovej regulácie by som osobne nešiel cestou úspor ale skôr komfortu bývania. To by mal byť hlavný dôvod inštalácie. Schopnosť ovládať časti objektu presne a podľa svojich predstáv.
Druhov takejto regulácie je viacero. Niektoré umožňujú použitie ľubovoľných termostatov a iné zas nie. Môžu pracovať s rôznymi druhmi napätia (230V/24V) alebo môžu fungovať s nadradeným riadením pomocou dátového toku a podobne. My sa snažíme ísť "cestou najmenšieho odporu" a preto používame systém od spoločnosti Ivar a jeho rozvodnicu, ktorá pracuje s napätím 230V, čo nám umožňuje použitie väčšiny dnes predávaných termostatov a zároveň nenúti klienta upravovať napätie pre reguláciu či iné komplikácie.
Pri nami používanom systéme je princíp veľmi jednoduchý. Termostaty sú spojené s rozvodnicou, ktorá je napojená na servo hlavice, ktoré otvárajú a zatvárajú príslušné kúrenárske okruhy a zároveň je rozvodnica pripojená k zdroju tepla. Celé kúrenie potom pracuje nasledovne. Ak jeden alebo viacero termostatov sa rozhodne vykurovať (dosiahnutá hysterézna teplota pre zapnutie) dá pokyn rozvodnici, ktorá následne otvorí príslušné vykurovacie okruhy a dá pokyn zdroju tepla, aby sa zapol a začal kúriť. Zapnutím prípadného ďalšieho termostatu sa už len otvoria príslušné okruhy. Ak všetky termostaty majú požadované teploty rozvodnica vypne aj zdroj tepla.
Výhody
- - možnosť detailnej regulácie všetkých častí objektu
- - maximálne zabránenie prekurovaniu objektu
- - možnosť nastavenia režimu domácnosti
- - vyšší komfort bývania
Nevýhody
- - cena
- - zložitejšia príprava
Inteligentná regulácia
Inteligentná regulácia môže byť súčasťou celkovej elektroinštalácie alebo môže byť vyhotovená len pre účely vykurovania. Výrobcov tohto druhu elektroinštalácie je viacero a možnosti takéhoto zapojenia sú rozsiahle. Pri tomto spôsobe komunikujú jednotlivé časti systému s hlavnou riadiacou jednotkou, z ktorých je systém schopný odčítavať rôzne hodnoty, na základe ktorých je následne schopný reagovať pomocou pridelených funkcií.
Čo sa vykurovania týka je základný princíp práce v podstate rovnaký ako pri regulácii s viacerými termostatmi. Riadiaca jednotka pomocou teplotných čidiel v miestnostiach reguluje vykurovanie tým istým spôsobom ako rozvodnica pri použití viacero termostatov. Otvára príslušne okruhy, zapína zdroj tepla a kontroluje hysteréziu.
Prečo teda uvažovať nad týmto druhom regulácie? Zo svojej podstaty je inteligentná elektroinštalácia výrazne sofistikovanejšia a ponúka nám mnoho ďalších možností. V prípade, že si ju do domácnosti dávate aj z iných dôvodov je použitie pre vykurovanie takpovediac nutnosťou. Ak o nej uvažujete len pre vykurovanie taktiež získate množstvo nových funkcií, ktoré Vám termostat neumožní. Prvou výhodou je, že na stenách nemáte termostaty, ktoré nie každému lahodia na pohľad. Čidlo je umiestnené najčastejšie pod vypínačom svetiel a nie je ho vidieť. Cenovo to nemusí byť príliš vzdialené zónovej regulácii a tak ani táto prekážka nám nebráni uvažovať o inteligencii. Podľa rozsahu inštalácie môžete systém prispôsobovať ďalším možnostiam. Napríklad vlhkosti vzduchu v miestnosti, ktorá môže zásadne ovplyvňovať napríklad pocitové teplo. Ak je vzduch vlhkejší môže Vám byť pohodlne aj pri nižších teplotách a naopak. Môžete tak napríklad previazať požadovanú teplotu aj s týmto parametrom a celú miestnosť regulovať ešte presnejšie. Prípadne môžete odčítať z exteriérového snímača množstvo slnečného žiarenia a prispôsobiť izby, do ktorých priamo svieti slnko, aby v tomto čase nevykurovali čo vedie k ďalším úsporám. Alebo môžete snímať otvorenie a zatvorenie okien a systém nastaviť, aby pri otvorenom okne nevykuroval danú miestnosť a tak ďalej.
Žiadnu z týchto schopností Vám termostat neponúkne a je teda len na Vás akým spôsobom tento systém využijete vo svoj prospech.
Vďaka tomuto druhu inštalácie máte zároveň prístup k nastaveniam a sledovaniu celej domácnosti, prístup k štatistikám o vykurovaní, teplotách, vlhkosti a viete samozrejme celý systém riadiť na diaľku. Systém obsahuje aj istý druh samoučenia sa systému, ktorý vníma akým spôsobom napríklad vykurujete, v ktorom čase teplotu meníte a prečo. Sám sa tak môže časom naučiť Vaše návyky a vykonávať úpravy systému za Vás.
Osobne považujem inteligentnú elektroinštaláciu za najviac prepracovaný druh regulácie. Naša spoločnosť spolupravuje v tejto oblasti s mladou a progresívnou spoločnosťou vyvýjajúcou svoj systém priamo na Slovensku a síce spoločnosťou Taphome. Viac sa o tomto systéme a jeho iných možnostiach môžete dočítať TU.
Výhody
- - možnosť detailnej regulácie všetkých častí objektu
- - maximálne zabránenie prekurovaniu objektu
- - možnosť nastavenia režimu domácnosti
- - najvyšší komfort bývania
- - nové možnosti regulácie
- - podmienená regulácia
- - prístup cez internet k celej domácnosti
Nevýhody
- - cena
- - zložitejšia príprava
Verím, že Vám náš članok pomohol sa aspoň čiastočne zorientovať medzi druhmi a možnosťami regulácie vykurovania.